- печеныи
- ПЕЧЕНЫИ 2 (1*) прич. страд. прош. Испорч.:
въ Ѥгѹптѣ же цр(с)твовавшимъ сѹть си: Птолѣмеи За˫ачичь. при томь Менандръ печеныи зижитель вѣдомъ бѧше и Феофрастъ философъ. (ὁ κωμῳδοποιός, смеш. с κομέω, κομίζω ‘заботиться’?) ГА XIV1, 181в.
ПЕЧЕНЫИ1 (5*) прич. страд. прош. к печи (щи):на обѣдѣ же слѹжьба бѣ многа… брашьно много и || различьно. тетерѧ. гѹси… кѹри. за˫аци… дичина. чамъри. търтове. печени. кръпани˫а. СбТр XII/XIII, 3–4; ви(ж) ми пакы овчати во исходѣ писано… не ˫асти ѿ него сыра ни ва||рена водою. но печена огне(м). (ὀπτο) ГБ к. XIV, 64в–г; и сре(д)и и конець все ту свершаѥть(с). печено а не варено. въ б҃зѣ нiчтоже слабо и размокло. но все ѹтвержено. КВ к. XIV, 257а;
в роли с.:вареное бо разли(ч)˫а требуе(т) и зельи сладкую пищю ˫авлѧе(т). и ˫адь продолжену. печеное же теплѣ со тщанье(м). съ зельи же мѣшену… печеное же не смѣшено просто ѹстра˫аетсѧ. (τὸ… ὀπτώμενον) ГБ к. XIV, 64г.
Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. Главный редактор Р. И. Аванесов. 1988.